czwartek, 27 lutego 2014

Na którym poziomie jesteś?

   Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework) jest to system opracowany przez Radę Europy służący do określenia poziomu znajomości języka obcego. Dzięki temu systemowi możliwe jest wzajemne uznawanie wszelkiego rodzaju certyfikatów językowych, zaświadczeń i dyplomów.

Rada Europy wyróżnia 3 stopnie kompetencji językowej:
1. poziom podstawowy (A1, A2),
2. poziom samodzielności (B1, B2),
3. poziom biegłości (C1, C2).

Określa się 5 podstawowych kompetencji językowych. Są to:
1. słuchanie,
2. czytanie,
3. porozumiewanie się,
4. samodzielne wypowiadanie się,
5. pisanie.

Poziom zaawansowania w każdej kompetencji oceniany jest autonomicznie. Osoba może jednocześnie znajdować się na poziomie B1 ze słuchania oraz na poziomie A1 z pisania. Dla przypomnienia: matura podstawowa z języka obcego to poziom B1. Matura rozszerzona to poziom B2. Egzamin TOEFL iBT bada znajomość języka angielskiego od poziomu B1 do C1. 

 Szczegółowy opis poziomów kompetencji językowych wg. Rady Europy (źródło: https://europass.cedefop.europa.eu/pl/home):

Poziom podstawowy

A1 Beginner

Słuchanie

Potrafię zrozumieć znane mi słowa i bardzo podstawowe wyrażenia dotyczące mnie osobiście, mojej rodziny i bezpośredniego otoczenia, gdy tempo wypowiedzi jest wolne a wymowa wyraźna.

Czytanie

Rozumiem znane nazwy, słowa i bardzo proste zdania, np.: na tablicach informacyjnych i plakatach lub w katalogach.

Porozumiewanie się

Potrafię brać udział w rozmowie pod warunkiem, że rozmówca jest gotów powtarzać lub inaczej formułować swoje myśli, mówiąc wolniej oraz pomagając mi ująć w słowa to, co usiłuję opowiedzieć. Potrafię formułować proste pytania dotyczące najlepiej mi znanych tematów lub najpotrzebniejszych spraw i odpowiadać na tego typu pytania.

Samodzielne wypowiadanie się

Potrafię używać prostych wyrażeń i zdań, aby opisać miejsce, gdzie mieszkam oraz ludzi, których znam.

Pisanie

Potrafię napisać krótki, prosty tekst na widokówce, np. z pozdrowieniami z wakacji. Potrafię wypełniać formularze (np. w hotelu) z danymi osobowymi, takimi jak nazwisko, adres, obywatelstwo.

A2 Pre-Intermediate

Słuchanie

Potrafię zrozumieć wyrażenia i najczęściej używane słowa, związane ze sprawami dla mnie ważnymi (np. podstawowe informacje dotyczące mnie i mojej rodziny, zakupów, miejsca i regionu zamieszkania, zatrudnienia). Potrafię zrozumieć główny sens zawarty w krótkich, prostych komunikatach i ogłoszeniach.

Czytanie

Potrafię czytać bardzo krótkie, proste teksty. Potrafię znaleźć konkretne, przewidywalne informacje w prostych tekstach dotyczących życia codziennego, takich jak ogłoszenia, reklamy, prospekty, karty dań, rozkłady jazdy. Rozumiem krótkie, proste listy prywatne.

Porozumiewanie się

Potrafię brać udział w zwykłej, typowej rozmowie wymagającej prostej i bezpośredniej wymiany informacji na znane mi tematy. Potrafię sobie radzić w bardzo krótkich rozmowach towarzyskich, nawet jeśli nie rozumiem wystarczająco dużo, by samemu podtrzymać rozmowę.

Samodzielne wypowiadanie się

Potrafię posłużyć się ciągiem wyrażeń i zdań, by w prosty sposób opisać swoją rodzinę, innych ludzi, warunki życia, swoje wykształcenie, swoją obecną i poprzednią pracę.

Pisanie

Potrafię pisać krótkie i proste notatki lub wiadomości wynikające z doraźnych potrzeb. Potrafię napisać bardzo prosty list prywatny, na przykład dziękując komuś za coś.

Poziom samodzielności

B1 Intermediate

Słuchanie

Potrafię zrozumieć główne myśli zawarte w jasnej, sformułowanej w standardowej odmianie języka wypowiedzi na znane mi tematy, typowe dla domu, szkoły, czasu wolnego itd. Potrafię zrozumieć główne wątki wielu programów radiowych i telewizyjnych traktujących o sprawach bieżących lub o sprawach interesujących mnie prywatnie lub zawodowo – wtedy, kiedy te informacje są podawane stosunkowo wolno i wyraźnie.

Czytanie

Rozumiem teksty składające się głównie ze słów najczęściej występujących, dotyczących życia codziennego lub zawodowego. Rozumiem opisy wydarzeń, uczuć i pragnień zawarte w prywatnej korespondencji.

Porozumiewanie się

Potrafię sobie radzić w większości sytuacji, w których można się znaleźć w czasie podróży po kraju lub regionie, gdzie mówi się danym językiem. Potrafię - bez uprzedniego przygotowania – włączać się do rozmów na znane mi tematy prywatne lub dotyczące życia codziennego (np. rodziny, zainteresowań, pracy, podróżowania i wydarzeń bieżących).

Samodzielne wypowiadanie się

Potrafię łączyć wyrażenia w prosty sposób, by opisywać przeżycia i zdarzenia, a także swoje marzenia, nadzieje i ambicje. Potrafię krótko uzasadniać i objaśniać własne poglądy i plany. Potrafię relacjonować wydarzenia i opowiadać przebieg akcji książek czy filmów, opisując własne reakcje i wrażenia.

Pisanie

Potrafię pisać proste teksty na znane mi lub związane z moimi zainteresowaniami tematy. Potrafię pisać prywatne listy, opisując swoje przeżycia i wrażenia.

B2 Upper-Intermediate

Słuchanie

Potrafię zrozumieć dłuższe wypowiedzi i wykłady oraz nadążać za skomplikowanymi nawet wywodami – pod warunkiem, że temat jest mi w miarę znany. Rozumiem większość wiadomości telewizyjnych i programów o sprawach bieżących. Rozumiem większość filmów w standardowej odmianie języka.

Czytanie

Czytam ze zrozumieniem artykuły i reportaże dotyczące problemów współczesnego świata, w których piszący prezentują określone stanowiska i poglądy. Rozumiem współczesną prozę literacką.

Porozumiewanie się

Potrafię się porozumiewać na tyle płynnie i spontanicznie, że mogę prowadzić dość swobodne rozmowy z rodzimymi użytkownikami języka. Potrafię brać czynny udział w dyskusjach na znane mi tematy, przedstawiając swoje zdanie i broniąc swoich poglądów.

Samodzielne wypowiadanie się

Potrafię formułować przejrzyste, rozbudowane wypowiedzi na różne tematy związane z dziedzinami, które mnie interesują. Potrafię wyjaśnić swój punkt widzenia w danej kwestii oraz podać argumenty za i przeciw względem możliwych rozwiązań.

Pisanie

Potrafię pisać zrozumiałe, szczegółowe teksty na dowolne tematy związane z moimi zainteresowaniami. Potrafię napisać rozprawkę lub opracowanie, przekazując informacje lub rozważając argumenty za i przeciw. Potrafię pisać listy, podkreślając znaczenie, jakie mają dla mnie dane wydarzenia i przeżycia.

Poziom biegłości

C1 Advanced

Słuchanie

Rozumiem dłuższe wypowiedzi, nawet jeśli nie są one jasno skonstruowane i kiedy związki logiczne są w nich jedynie implikowane, a nie wyrażone bezpośrednio. Bez większych trudności rozumiem programy telewizyjne i filmy.

Czytanie

Rozumiem długie i złożone teksty informacyjne i literackie, dostrzegając i doceniając ich zróżnicowanie pod względem stylu. Rozumiem artykuły specjalistyczne i dłuższe instrukcje techniczne, nawet te niezwiązane z moją dziedziną.

Porozumiewanie się

Potrafię się wypowiadać płynnie i spontanicznie, bez zbyt widocznego namyślania się w celu znalezienia właściwych sformułowań. Potrafię skutecznie porozumiewać się w kontaktach towarzyskich i sprawach zawodowych. Potrafię precyzyjnie formułować swoje myśli i poglądy, zręcznie nawiązując do wypowiedzi rozmówców.

Samodzielne wypowiadanie się

Potrafię formułować przejrzyste i szczegółowe wypowiedzi dotyczące skomplikowanych zagadnień, rozwijać w nich wybrane podtematy lub poszczególne kwestie i kończyć je odpowiednią konkluzją.

Pisanie

Potrafię się wypowiadać w zrozumiałych i dobrze zbudowanych tekstach, dosyć szeroko przedstawiając swój punkt widzenia. Potrafię pisać o złożonych zagadnieniach w prywatnym liście, w rozprawce czy opracowaniu, podkreślając kwestie, które uważam za najistotniejsze. Potrafię dostosować styl tekstu do potencjalnego czytelnika.

C2 Proficient

Słuchanie

Nie mam żadnych trudności ze zrozumieniem jakiejkolwiek wypowiedzi mówionej – słuchanej „na żywo” czy odbieranej za pośrednictwem mediów – nawet przy szybkim tempie mówienia rodzimego użytkownika języka, pod warunkiem jednak, iż mam trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowego akcentu.

Czytanie

Rozumiem z łatwością praktycznie wszystkie formy języka pisanego, włączając w to abstrakcyjne lub językowo skomplikowane teksty, takie jak podręczniki, artykuły specjalistyczne i dzieła literackie.

Porozumiewanie się

Potrafię bez żadnego wysiłku brać udział w każdej rozmowie czy dyskusji. Dobrze znam i odpowiednio stosuję wyrażenia idiomatyczne i potoczne. Wyrażam się płynnie, subtelnie różnicując odcienie znaczeń. Jeśli nawet miewam pewne problemy z wyrażeniem czegoś, potrafię tak przeformułowywać swoje wypowiedzi, że rozmówcy są właściwie nieświadomi moich braków.

Samodzielne wypowiadanie się

Potrafię przedstawić płynny, klarowny wywód lub opis sformułowany w stylu właściwym dla danego kontekstu w sposób logiczny i skuteczny, ułatwiając odbiorcy odnotowanie i zapamiętanie najważniejszych kwestii.

Pisanie

Potrafię pisać płynne, zrozumiałe teksty, stosując odpowiedni w danym przypadku styl. Potrafię pisać o złożonych zagadnieniach w listach, opracowaniach lub artykułach, prezentując poruszane problemy logicznie i skutecznie, tak by ułatwić odbiorcy zrozumienie i zapamiętanie najważniejszych kwestii. Potrafię pisać streszczenia i recenzje prac specjalistycznych i utworów litera. 

  Egzamin TOEFL obejmuje poziomy B1-C1. Przygotowując się do niego chcemy wspiąć się na poziom biegłości językowej. Obecnie swoją znajomość języka angielskiego określamy jako podstawową. A Ty na którym poziomie jesteś?



Cytowane źródła internetowe


poniedziałek, 24 lutego 2014

WTF is TOEFL?

Czym jest TOEFL?

   TOEFL® (Test of English as a Foreign Language; czyt. tołfel) jest najpopularniejszym egzaminem potwierdzającym znajomość języka angielskiego w środowisku akademickim. Wynik z tego egzaminu jest jednym z kryteriów rekrutacji stosowanym przez ponad 9 000 uniwersytetów, szkół wyższych i organizacji edukacyjnych w 130 krajach na całym świecie. http://toeflgoanywhere.org/

Jak wygląda egzamin?

   Przed przystąpieniem do egzaminu, wykonywane jest zdjęcie kandydata, które potem będzie znajdowało się na oficjalnym raporcie wyników
   Obecnie w Polsce obowiązuje internetowa wersja egzaminu - TOEFL iBT (Internet-Based Test), zdawana w całości na komputerze (zaznaczając myszką odpowiedzi, wpisując za pomocą klawiatury słowa, mówiąc do komputera). Tak udzielone odpowiedzi przesyłane są elektronicznie do centrali ETS. 
   Egzamin trwa około 4 godziny z 10-minutową przerwą w połowie. TOEFL® składa się z 4 części: Reading, Listening, Speaking oraz Writing


Format Egzaminu TOEFL® iBT (źródło: http://www.etsglobal.org/Pl/Pol)
Sekcje egzaminu
Czas
Liczba pytań
Rodzaje zadań
Punktacja
Czytanie
60-80 minut
36-56
3-4 teksty, 12-14 pytań do każdego
0-30
Słuchanie
60-90 minut
34-51
4-6 mini-wykładów, 6 pytań do każdego,
2-3 dialogi, 5 pytań do każdego
0-30
przerwa
10 minut
-
-
-
Mówienie
20 minut
6 zadań
2 zadania niezależne
4 zadania zintegrowane
0-30
Pisanie
50 minut
2 zadania
1 zadania niezależne
1 zadania zintegrowane
0-30

Reading Section - TOEFL® iBT koncentruje się na zrozumieniu tekstów pisanych w kontekście akademickim.
3-4 teksty, każdy tekst około 700 słów 
12-14 pytań do każdego tekstu 
3 rodzaje tekstów: 
   - exposition (opis tematu) 
   - argumentation (przedstawienie opinii i argumentów popierających) 
   - historical biographical/event narrative (opis wydarzenia lub czyjegoś życia opisany przez inną osobę). 
3 rodzaje pytań: 
   - pytania wyboru 1 z 4 
   - uzupełnianie tekstów zdaniem najbardziej pasującym do kontekstu 
   - pytania wyboru wielokrotnego, więcej niż 4 możliwości, więcej niż jedna poprawna odpowiedź.

Listening Section - TOEFL® iBT testuje zrozumienie wypowiedzi i dialogów w kontekście akademickim.
4-6 mini-wykładów trwających 3-5 minut, 500-800 słów 
6 pytań do każdego z mini-wykładów
2-3 dialogi trwające ok. 3 minuty 
5 pytań do każdego 
Sprawdzane umiejętności: 
   - zrozumienie tematu, przesłania tekstu, głównych treści 
   - zrozumienie charakteru wypowiedzi, opinii mówiącego 
   - umiejętność łączenia faktów i informacji.

Speaking Section - TOEFL® iBT sprawdza umiejętności wypowiadania się w środowisku akademickim.
Kandydaci zdają część Speaking odpowiadając na zadania i pytania egzaminacyjne do mikrofonu zamontowanego przy słuchawkach. Ich wypowiedzi są rejestrowane przez komputer i wysyłane do OSN (Online Scoring Network) do sprawdzenia. OSN to sieć profesjonalnych egzaminatorów, którzy oceniają wypowiedzi kandydatów. Moduł Speaking ocenia od 3 do 6 egzaminatorów, co gwarantuje obiektywizm oceny.
2 zadania niezależne:
   - wypowiedź argumentująca opinię zdającego, 
   - wypowiedź argumentująca wybór jednej z opcji.
4 zadania zintegrowane (wymagające użycia więcej niż jednej umiejętności): 
   - przeczytaj + wysłuchaj -> wypowiedz się - 2 zadania 
   - wysłuchaj i wypowiedz się - 2 zadania.  

Writing Section - TOEFL® iBT sprawdza umiejętności pisania w kontekście akademickim.
Wypowiedź pisemna na zadany temat, wyrażenie zdania i jego poparcie i argumentowanie (za lub przeciw, opinia A lub B): 
   - 1 zadanie zintegrowane - przeczytaj + wysłuchaj -> napisz 
   - 1 zadanie niezależne - wypowiedź pisemna na zadany temat, wyrażenie zdania i jego poparcie i argumentowanie (za lub przeciw, opinia A lub B). 
   
   Za egzamin można zdobyć od 0 do 120 punktów (po 30 punktów w każdej części). Wyniki udostępnione są w Internecie  po 10-20 dniach. Wersje papierowe wyników dostarczane są na wybrane przez kandydata uczelnie w ciągu 4-6 tygodni od daty egzaminu. Certyfikat ważny jest tylko dwa lata!

Czy egzamin jest trudny? Ile punktów muszę zdobyć?

   Celem egzaminu TOEFL jest sprawdzenie sprawności posługiwania się językiem angielskim w środowisku akademickim. Rekomendowany poziom przystąpienia do egzaminu to co najmniej B1 (według poziomów CEF).

Egzamin TOEFL® iBT i poziomy Rady Europy (CEF) (źródło: http://www.etsglobal.org/Pl/Pol)
TOEFL iBT (0-120 pkt)
B1
B2
C1
Reading (0-30 pkt.)
8
22
28
Listening (0-30 pkt.)
13
21
26
Speaking (0-30 pkt.)
19
23
28
Writing (0-30 pkt.)
17
21
28
TOTAL
57-86
87-109
110-120

   Ilość punktów jaką musi zdobyć kandydat zależy od instytucji, do której się aplikuje. Wymaganą liczbę punktów można znaleźć na stronie: http://www.toeflgoanywhere.org/destination-search

Gdzie mogę zdać egzamin?

   Egzamin odbywa się w akredytowanych ośrodkach ETS, które są dostępne w większych miastach w Polsce. Listę miast i oferowane w nich terminy egzaminów znajdują się tutaj: http://www.ets.org/bin/getprogram.cgi?urlSource=toefl&newRegURL=&test=TOEFL&greClosed=new&greClosedCountry=China&browserType=Other&toeflType=&redirect=&t_country1=group_Poland
   Rocznie odbywa się 30-40 sesji TOEFL®, a więc 3 do 4 razy w miesiącu.

Ile kosztuje egzamin? 

   Zdobycie certyfikatu nie jest tanim przedsięwzięciem. Opłata za egzamin wynosi na chwilę obecną 650 zł. Płatności dokonuje się przelewem bądź gotówką pod koniec procesu rejestracji.

Jak się zarejestrować na egzamin? 

   Aby zarejestrować się na egzamin konieczne jest założenie swojego profilu na stronie internetowej: https://toefl-registration.ets.org/TOEFLWeb/extISERLogonPrompt.do 
Kolejnym krokiem jest wybranie miejsca, daty i godziny egzaminu. Zapisy kończą się na 7 dni przez planowaną sesją. Rezygnując z egzaminu możemy liczyć na zwrot jedynie 50% kosztów.

Jak przygotować się do egzaminu?

   Przygotowując się do egzaminu, kandydat powinien czytać teksty naukowe, które pomogą mu utrwalić specyficzne słownictwo, a także zapoznać się z konstrukcją tekstów akademickich i ich stopniem trudności.
   Dostępne są przykładowe pytania do egzaminu TOEFL® iBT:
   Można również zakupić materiały online i książki przygotowujące do egzaminu:




http://www.scola.pl/35,43,TOEFL_Test_of_English_as_a_Foreign_Language.htm

czwartek, 20 lutego 2014

Recenzja z targów

   19 lutego odbyły się wirtualne targi edukacyjne dla kandydatów na studia w USA. Oprócz wielogodzinnego czatu, na którym odsyłano żądnych konkretnych odpowiedzi czatowników do różnych stron internetowych, udostępniono ciekawe prezentacje ekspertów dotyczące między innymi zdawania egzaminów wstępnych, pisania eseju czy finansowania studiów.

   Dla tych którzy nie mieli czas na oglądanie długich prezentacji lub których przeraziła konieczność słuchania ich w języku angielskim, przedstawiamy notatki z wykładu Ali Edenlstein, dotyczącego ogólnych zasad aplikowania na studia w Stanach Zjednoczonych (Graduate Studies Applications to the U.S.).

   
   Dlaczego warto studiować w USA?

Skoro jesteś tutaj to z pewnością nie trzeba Cię przekonywać o zaletach studiowania w Stanach Zjednoczonych, więc to sobie odpuścimy.

   Jak wygląda system szkolnictwa wyższego?
1. Undergraduate (college):
  • studia czteroletnie, po liceum,
  •  kończące się uzyskaniem stopnia B.A. lub B.S. (bachelors degree).

2. Graduate (magisterium i doktorat):
  • studia drugiego stopnia (M.A., M.S., MBA, Ph.D, J.D., M.D., etc.),
  • większość programów Ph.D (doktorat) nie wymaga posiadania Master’s degree (magister).

   Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły?
  1. Akredytacja i nostryfikacja dyplomów. Można to sprawdzić na: www.chea.org/search.
  2. Wielkość.
  3. Lokalizacja, klimat.
  4. Procent międzynarodowych studentów.
  5. Interesujące nas programy.
  6. Badania, konferencje, publikacje.
  7. Koszty czesnego i utrzymania.

Przydatne strony:

   Jak się dostać na studia doktoranckie?
Należy zacząć około roku przed planowanym rozpoczęciem studiów:
  1. Wybrać 1-6 uczelni, z różnych miejsc w rankingu.
  2. Aplikować (szczegółowych informacji należy szukać na stronie danej uczelni):

  • Zdobyć transkrypty ukończonych kursów, oceny.
  • Zdać egzamin wstępny (najpopularniejszy - GRE jest ważny 5 lat; punktacja: 130-170; wyniki otrzymuje się po 10-15 dniach).
  • Zdać test sprawdzający poziom języka angielskiego Toefl lub IELTS.
  • Zebrać listy polecające (recommendation letters) od profesorów/pracodawców, którzy dobrze znają nas i naszą pracę. Rekomendacje powinny zawierać przykłady naszych dokonań, określenie naszego potencjału.
  • Napisać esej (personal statement) na 500-800 słów zawierający to, czego nie powiedzą o nas wyniki z egzaminów i oceny: nasze doświadczenia i co z nich wynieśliśmy, skąd wzięły się nasze zainteresowania daną dziedziną, nasze plany na przyszłość, dlaczego dany program pasuje do nich i jak wykorzystalibyśmy zdobyte doświadczenie.


   Skąd wziąć pieniądze?
  1. Własne oszczędności.
  2. Z uczelni, w zamian za prace taką jak prowadzenie badań (research fellowship) lub asystentura (teaching assistantship). Pokrywa czesne (tuition) i  koszty utrzymania (living stipend).
  3. Pożyczka z banku lub uczelni.
  4. Stypendium (scholarship) z innych organizacji na przykład Fulbright, Rotary.


   Kto dostaje pieniądze z uczelni?
Zależy od dziedziny.
  1. Science, Technology, Engineering, Math – 82% studentów Ph.D, 55% - Master
  2. Humanities and Social Sciences – 56% studentów Ph.D, 41% - Master
  3. Business, Health, Communications, Education, Law - niewielu, większość studentów otrzymuje pożyczki z uczelni.


    Wszystkie prezentacje można obejrzeć po zalogowaniu na stronie:  http://international.collegeweeklive.com/app/ Zapraszamy!

poniedziałek, 17 lutego 2014

Lekcja organizacyjna

   Witaj!


   Dziękujemy, że wszedłeś do naszego pociągu. Pociągu innego niż wszystkie. Aby z nami podróżować nie potrzebujesz żadnego biletu. Wystarczą chęci, wytrwałość i  pozytywne nastawienie.

   Zapewne zastanawiasz się co jest stacją końcową. Już odpowiadamy! Celem jest wyjazd na studia doktoranckie do Stanów Zjednoczonych. Jest to trudne, ale osiągalne. Chcemy pokazać Ci naszą wędrówkę: od nauki angielskiego, poprzez przygotowania do egzaminów GRE, skończywszy na załatwianiu formalności aplikacyjnych. Co będzie dalej? Czas pokaże
   Założyliśmy tego bloga, ponieważ brakowało nam w internecie miejsca do wymiany spostrzeżeń, dzielenia się doświadczeniami oraz wspólnego motywowania się. Będziemy pokazywać nasze starania, trudności, nadzieje i sprawdzone metody. 

   Wysiadasz czy jedziesz z nami dalej?

    Do napisania niedługo,

    Estera & Kuba