niedziela, 4 maja 2014

Etapy aplikacji na studia magisterskie i doktoranckie w USA

   
   Przedstawiamy długo oczekiwany plan naszej aplikacji na studia drugiego stopnia w USA. Prezentujemy tutaj ogólne etapy aplikacji, nie biorąc pod uwagę specyficznych wymagań różnych uczelni/kierunków. Szczegółowych informacji należy szukać na stronach internetowych poszczególnych szkół w zakładce admissions / application process.



                                        Źródło: http://www.harvardpolishsociety.org/pl/magisterium.htm



Co najmniej 2 lata przed planowanym rozpoczęciem studiów


1. Przygotowanie gruntu. 
  • Zdobywanie dobrych ocen na studiach.
  • Angażowanie się w działalność naukową - koła naukowe, konferencje,  publikacje, badania naukowe, konkursy, praktyki, staże, wymiana międzynarodowa.
  • Angażowanie się w działalność pozanaukową - sport, wolontariat, działalność artystyczna, koła zainteresowań, stowarzyszenia.
  • Określenie celów -  kierunek studiów (academic programs/academic departments), tytuł  (degree: M.A., M.S., MBA, Ph.D, J.D., M.D., etc.).



Co najmniej 18 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem studiów


2. Wybranie uczelni.
  • Określenie naszych preferencji (interesujące nas programy, miejsce uczelni w rankingu, kadra, prowadzone badania, organizowane konferencje, ilość publikacji, koszty czesnego i utrzymania, oferowane formy pomocy finansowej, lokalizacja, klimat, procent międzynarodowych studentów, wielkość uczelni).
  • Zapoznanie się z ofertą jak największej liczby różnych uczelni (kilkunastu do kilkudziesięciu uczelni, z różnych miejsc w rankingu) - co mają do zaoferowania, czego wymagają, kiedy upływają terminy aplikacji.
  • Wybranie kilku (4-10) uczelni z trzech kategorii - I. najlepsze, II. dobre, III. "bezpieczne" do których z pewnością się dostaniemy. 
3. Przygotowywanie się do wymaganych egzaminów. Zazwyczaj wymagane są: egzamin językowy TOEFL oraz egzamin standardowy GRE General (w przypadku szkoły medycznej wymagany jest egzamin  MCAT, w szkole biznesu - GMAT, w szkole prawa - LSAT). 



                                      Co najmniej 4 miesiące przed upływem terminu aplikacji


1. Nawiązanie kontaktu (telefonicznego, mailowego) z uczelnią (admissions office), profesorami, dyrektorem danego programu (program director), studentami, absolwentami, w celu zasięgnięcia dodatkowych informacji i wykazania zainteresowania szkołą/programem. 

2. Wybranie terminów zdawania wymaganych egzaminów, pamiętając o zarejestrowaniu się na nie ze znacznym wyprzedzeniem. 

3. Wybranie wymaganej liczby osób (promotorów, wykładowców, pracodawców) do napisania rekomendacji i przygotowanie pomocnych materiałów. 

4. Przygotowanie materiałów do napisania Statement of Purpose.



                                      Co najmniej 3 miesiące przed upływem terminu aplikacji


1. Poproszenie o rekomendacje. Listy polecające powinny zawierać przedstawienie naszych umiejętności, popartych konkretnymi dokonaniami oraz określenie naszego potencjału naukowego. 

2. Napisanie Statement of Purpose, w formie wymaganej przez daną uczelnie/kierunek. Zazwyczaj jest to esej na 1 - 2 strony, przedstawiający m.in. nasze doświadczenia i co z nich wynieśliśmy, skąd wzięły się nasze zainteresowania daną dziedziną, jakie są nasze cele, dlaczego dany program pasuje do nich oraz jak wykorzystalibyśmy zdobyte na tej uczelni doświadczenie. 

3. Przygotowanie odpowiednich formularzy i wymaganych dokumentów potrzebnych do ubiegania się o pomoc finansową. 

4. Przygotowanie transkryptu ukończonych kursów, ocen.



                                      Co najmniej 2 miesiące przed upływem terminu aplikacji


1. Przystąpienie do wymaganych egzaminów.




                                       Co najmniej 1 miesiąc przed upływem terminu aplikacji


1. Wypełnienie i złożenie aplikacji, wysłanie wymaganych dokumentów (esej, rekomendacje, transkrypty, podanie o pomoc finansową).




Cytowane źródła internetowe:


http://www.happyschools.com/usa-grad-school-admission-steps/

https://www.facebook.com/notes/droga-na-harvard/aplikacja-do-collegeu-w-usa-czyli-co-trzeba-wiedzie%C4%87-ju%C5%BC-na-samym-pocz%C4%85tku/10151316786978694

http://educationusa.pl/35/aplikowanie/

http://www.naharvard.pl/jak-dostac-sie-na-studia-w-usa.html

http://pso-usa.org/studia-w-usa/informator/wybor-uczelni/

6 komentarzy:

  1. Zdaje się, że nie ma najważniejszego - termin aplikowania upływa zwykle grubo ponad pół roku przed rozpoczęciem studiów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, dlatego też, tak jak napisaliśmy, co najmniej 18 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem studiów należy dowiedzieć się o terminach złożenia aplikacji.

      Usuń
  2. Hej, Co słychać ? Jak ida przygotowania do aplikacje na studia w USA ? Na jakim etapie jestescie ? Na jakie uczelnie macie zamiar składać aplikacje ? Ja cały czas intensywnie myśle o psychologii (ewentualnie w gre wchodził jezyk niemiecki, ale na razie nie stoję z nim tak dobrze żeby studiowac w tym języku). Ktoś z Was chce zdawać na psychologię - sta moje pytanie jakie egzaminy trzeba zdac, żeby ubiegać sie o przyjęcie na tym kierunku ? Jeśli chodzi o mój angielski na razie bede zdawać ESOL ( też egzamin z Cabmbridge) na poziomie advanced - Level 1. Ale prawdopodobnie trzeba bedzie tez sie pokusić o Toefl. Oprócz tego nie badałam jeszcze wszystkich uczelni i musze zaczać to robić. Ostatnio brak czasu dał się we znaki + wizyta 2 tygodniowa w ukochanej Polsce a teraz poszukiwania pracy takze troszke nerwowo jest. Ale usiądę nad tym spokojniej. Mam nadzieje, ze bedziemy w kontakcie ponieważ w grupie raźniej i zawsze lepiej się wymienia informacjami:)

    Pozdrawiam, Gosia /Lizbontur ( z waszego bloga)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Małgosiu!

      Nasze plany aplikacyjne musieliśmy przełożyć o rok, jednak nie rezygnujemy z systematycznych przygotowań.

      Aby dostać się na psychologie należy zdać egzamin językowy TOEFL oraz GRE General, ewentualnie jeszcze GRE Subject, jeśli uczelnia tego wymaga.

      W USA akceptowany jest wyłącznie egzamin TOEFL.

      Jeśli w swoich poszukiwaniach najdziesz ciekawą uczelnie, która zapewnia pełne stypendium dla obcokrajowców, koniecznie daj znać!:) Mam nadzieję, że za niedługi czas pojawi się u nas pierwsza prezentacja uczelni. Zwlekamy z tym, ponieważ zależy nam na skonsultowaniu jej z tamtejszym absolwentem.

      Pozdrawiam

      Estera

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Marzenie studiować w USA. Mam nadzieję, że może moim dzieciom się uda? O ile będą chciały one wyjechać na takie studia właśnie. W Polsce przecież dobrych uczelni też nie brakuje, mnóstwo ciekawych kierunków jest prowadzonych, w trybach stacjonarnych, zaocznych. I studia podyplomowe także, tutaj zaciekawił mnie jeden kierunek i sama nie wiem czy nie wybiorę się jeszcze na takie studia.

    OdpowiedzUsuń